Z jakich elementów składa się wyposażenie snowboardzisty?

Chcesz rozpocząć swoją przygodę ze snowboardem? To doskonale! By pierwszy raz zjechać ze stoku na desce, potrzebujesz jednak odpowiedniego wyposażenia. Jeśli zastanawiasz się, jakie elementy wchodzą w skład snowboardowego ekwipunku, zapraszamy do lektury poniższego wpisu.

Deska snowboardowa

Kluczowym elementem wyposażenia snowboardzisty jest oczywiście deska snowboardowa. Wybór konkretnego modelu odbywa się w na podstawie posiadanych umiejętności oraz doświadczenia – inna deska będzie odpowiednia dla osoby dopiero rozpoczynającej naukę snowboardu, a inna dla zaawansowanego snowboardzisty – jak również w oparciu o indywidualne potrzeby: płeć, wzrost, wagę, rozmiar stopy czy osobiste preferencje. Należy zadbać także o odpowiednie wiązania, które powinny być dobrane do modelu deski snowboardowej.

Odzież snowboardowa

Podstawowym zadaniem odzieży snowboardowej jest ochrona przed niskimi temperaturami. Kurtka i spodnie snowboardowe powinny być wykonane z materiałów nieprzemakalnych oraz oddychających. Nawet jeśli posiadasz już odzież narciarską, najlepiej będzie zaopatrzyć się w oddzielną odzież snowboardową – jest ona bowiem nieco luźniejsza, dzięki czemu zapewnia odpowiednią swobodę ruchów. Nie zapomnij o bieliźnie termoaktywnej, która przyda się nie tylko w największe mrozy.

Buty snowboardowe

Buty są zazwyczaj najdroższym elementem ekwipunku snowboardzisty, więc warto poświęcić moment na ich wybór. Wyróżnia się dwa główne rodzaje obuwia: miękkie, przeznaczone dla początkujących, a także twarde, dla bardziej zaawansowanych snowboardzistów. Buty należy kupować na styk, gdyż podczas używania „rozejdą się”. Musisz także sprawdzić, czy wybrane obuwie pasuje do posiadanych przez Ciebie wiązań.

Kask i gogle

Kask i gogle to dwa rodzaje akcesoriów, bez których nie może się obyć żaden snowboardzista. Kask zabezpiecza głowę przed uderzeniami w twardy śnieg, czy to z winy nas samych, czy osób postronnych, zapobiegając mniej lub bardziej groźnym kontuzjom. Zadaniem gogli jest z kolei ochrona oczu przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Coraz większą popularnością cieszą się kaski łączone z goglami.