Najczęstsze błędy początkujących narciarzy. Jak je wyeliminować?

Nauka każdej nowej umiejętności wiąże się z popełnianiem licznych błędów. Nie inaczej jest z jazdą na nartach. Jakie są najczęściej popełniane błędy przez początkujących narciarzy i jak je wyeliminować? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Brak rozgrzewki

Początkujący narciarze często zapominają o odpowiednim dogrzaniu się przed wysiłkiem. To poważny błąd. Brak rozgrzewki przyczynia się powstawania do zakwasów i zwiększa ryzyko nabawienia się kontuzji. Koniecznie należy zadbać o rozgrzanie najbardziej eksploatowanych podczas jazdy części ciała, takich jak mięśnie nóg oraz mięśnie posturalne: pleców, barków i tłoczni brzusznej.

Nieprawidłowa postawa

Nabranie prawidłowej postawy jest jedną z najistotniejszych kwestii, o którą powinna zadbać osoba dopiero rozpoczynająca jazdę na nartach. Wielu narciarzy odchyla się za bardzo do tyłu, nie potrafi zachować odpowiedniego odstępu między nartami i zapomina o ich odpowiednim ich obciążeniu. Wszystkie te uchybienia mogą doprowadzić do utraty kontroli nad nartami, a tym samym upadków i potencjalnych urazów.

Zbyt dużo lub zbyt mało energii

Efektywna oraz efektowna jazda na nartach wymaga spokojnych, a zarazem pewnych ruchów. Wielu nowicjuszy zbyt mocno porusza ramionami, często skręcając przy tym biodra; inni z kolei są zbyt spięci, zapominając o lekkim poruszaniu tułowiem podczas manewrowania. Błędy te mogą skutkować niepotrzebnym napięciem mięśni oraz utratą równowagi.

Zbyt szybka jazda

Wielu początkujących narciarzy po początkowych sukcesach szybko zaczyna szukać nowych wrażeń. Zbyt szybka jazda, zwłaszcza w połączeniu z wyborem zbyt trudnej trasy, to jedna z najgorszych sytuacji, do jakiej możesz doprowadzić. Takie zachowanie stwarza zagrożenie nie tylko dla Ciebie, ale również innych osób znajdujących się na stoku.

Samodzielna nauka

Większości podstawowych błędów można uniknąć, jednak nadal wiele osób decyduje się na samodzielną naukę narciarstwa, podczas której utrwala złe nawyki. Jeśli dopiero zaczynasz, zapisz się na przynajmniej jedną lekcję z instruktorem. Pokaże Ci on, jak utrzymać prawidłową postawę, jak upadać w kontrolowany sposób oraz pomoże w doborze właściwego sprzętu.