Jak wygląda nauka podstaw windsurfingu?

Windsurfing staje się w Polsce coraz popularniejszym sposobem na aktywny letni wypoczynek. Jeśli planujesz spróbować swoich sił w tej dyscyplinie, ale zastanawiasz się, jak wygląda nauka podstaw windsurfingu oraz ile czasu Ci ona zajmie, odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym wpisie.

Nauka pod okiem instruktora

Pierwszym krokiem na drodze do nauki podstaw windsurfingu jest znalezienie wykwalifikowanego instruktora bądź szkoły windsurfingu. Nie polecamy samodzielnej nauki, gdyż windsurfing jest dyscypliną wymagającą odpowiedniego przygotowania. Informacje możliwe do znalezienia w Internecie lub uzyskane od rodziny i znajomych najlepiej traktować jako wskazówki, a nie substytut prawdziwych lekcji z nauczycielem. Oferta Szkoły Zdrowia obejmuje zarówno indywidualne, jak i grupowe lekcje windsurfingu, więc możesz wybrać taki sposób nauki, który najbardziej Ci odpowiada. Organizujemy także jedno- i dwutygodniowe obozy windsurfingowe dla dzieci i młodzieży, które obejmują ćwiczenia praktyczne i teoretyczne prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów.

Dobór sprzętu

Przed wyruszeniem na wodę należy dobrać odpowiedni sprzęt – nie tylko deskę i żagiel, ale również sprzęt asekuracyjny w postaci pianki, kamizelki i trapezu. Pomoże nam w tym instruktor lub pracownik wypożyczalni. Jeśli nie masz jeszcze stuprocentowej pewności, czy windsurfing to coś dla Ciebie, najlepiej zdecydować się właśnie na wynajem sprzętu, a dopiero potem na jego kupno. Nasza szkoła prowadzi wypożyczalnię sprzętu windsurfingowego, w której znajdziesz wszystko, co niezbędne, by rozpocząć swoją przygodę na wodzie.

Pierwszy raz na wodzie

W nauce windsurfingu najważniejsze jest utrzymanie równowagi. Początkowo nauka odbywa się w pozycji leżącej. Należy pamiętać o prawidłowym wiosłowaniu i jednoczesnym utrzymywaniu równowagi. Następnymi krokami są nauka siadania na desce oraz łapania fal, ponownie w pozycji leżącej. Po opanowaniu tych umiejętności przychodzi czas na naukę wstawania na desce. Gdy nauczysz się utrzymywać równowagę na desce w pozycji stojącej, będziesz mógł wypłynąć dalej i próbować łapać fale – najpierw wiosłując w pozycji leżącej, a po nabraniu prędkości stając na desce i próbując jak najdłużej utrzymać równowagę. Lekcje dla początkujących prowadzone są blisko brzegu, na płytkiej wodzie, by były możliwie najbardziej bezpieczne.

Ile trwa nauka podstaw windsurfingu?

To, ile zajmie ci nauka podstaw windsurfingu, zależy od Twoich predyspozycji, zaangażowania oraz stopnia zaawansowania. Niemal na pewno nie uda Ci się tego zrobić w jeden weekend, co sugerują niektórzy, jednak nawet jeśli do tej pory nie miałeś do czynienia z tą dyscypliną, już po kilku-kilkunastu dniach nauki pod okiem instruktora będziesz posiadać wszystkie podstawowe umiejętności, które pozwolą Ci na samodzielne pływanie na desce.