Jak dbać o deskę snowboardową?

Utrzymywanie deski snowboardowej w odpowiednim stanie pozwala nie tylko przedłużyć jej żywotność – wpływa również na zwiększenie przyjemności oraz bezpieczeństwa jazdy. Podpowiadamy, w jaki sposób samodzielnie dbać o deskę snowboardową, nie ponosząc przy tym dużych kosztów.

Ostrzenie krawędzi

Krawędzie desek snowboardowych podlegają naturalnemu tępieniu się. Stępione krawędzie wpływają negatywnie na łatwość skręcania i utrzymanie kontroli nad deską, a więc obniżają bezpieczeństwo na stoku. Ostrzenie deski należy rozpocząć od wyrównania jej powierzchni za pomocą ostrego kamienia, wygładzając miejsca, które zostały uszkodzone. Następnie trzeba ponownie naostrzyć krawędzie z wykorzystaniem specjalnego pilnika. Ważne jest, aby deskę ostrzyć regularnie – tym częściej, im więcej czasu spędzasz na śniegu.

Regeneracja ślizgu

By w pełni zadbać o deskę snowboardową, musisz pamiętać o regeneracji jej spodniej strony zwanej ślizgiem. Gładki ślizg wpływa w znaczny sposób na przyjemność oraz bezpieczeństwo jazdy. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej regeneracji oczyść deskę ze wszystkich zabrudzeń za pomocą szmatki oraz resztek smaru z wykorzystaniem cykliny. Potem sprawdź, czy deska nie ma uszkodzeń, a jeśli tak, usuń je za pomocą nożyka lub cykliny. Ubytki w desce uzupełnisz za pomocą kofiksu, materiału polietylenowego, który po podgrzaniu przyjmuje postać płynną. Po wypełnieniu wszystkich rys usuń nadmiar tworzywa przy pomocy cykliny.

Ostatnim etapem regeneracji ślizgu jest smarowanie deski. W sprzedaży dostępne są smary nakładane na ciepło oraz na sucho. Lepiej zdecydować się na kupno tych pierwszych, gdyż wnikają one w strukturę ślizgu. Po roztopieniu smar należy nałożyć na powierzchnię ślizgu, a po zakończeniu procesu usunąć jego nadmiar oraz wyrównać powierzchnię ślizgu.

Zabezpieczenie deski po sezonie

Nie można zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu i przechowywaniu deski po powrocie z ostatniego wyjazdu snowboardowego w sezonie. Po wyczyszczeniu jej, naostrzeniu krawędzi i zregenerowaniu ślizgu umieść deskę w pokrowcu, najlepiej owijając ją uprzednio w koc lub ręcznik. Przetrzymuj deskę w temperaturze pokojowej, w suchym oraz zacienionym miejscu. Dzięki konserwacji i przechowywaniu deski we właściwych warunkach możesz mieć pewność, że posłuży Ci także w kolejnym sezonie.