Dla kogo narty, a dla kogo snowboard?

Narty czy snowboard – to wybór, przed którym staje wiele osób chcących spędzić aktywnie czas w okresie zimowym. Snowboard nadal postrzegany jest jako aktywność bardziej młodzieżowa, głównie z racji tego, że jest dyscypliną młodszą od narciarstwa. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby rozpocząć naukę jazdy na desce w starszym wieku. Jeśli zastanawiasz się, która dyscyplina będzie dla Ciebie odpowiedniejsza, zapoznaj się z naszym krótkim poradnikiem.

Trudność nauki

Co prawda dla jednej osoby łatwiejsza może być nauka narciarstwa, a dla innej snowboardu, jednak można zauważyć pewną prawidłowość. Uważa się, że nieco łatwiej zacząć przygodę z narciarstwem. Pierwsze dni na desce wiążą się z masą upadków, głównie na tylną część ciała, podczas gdy na nartach zawsze można podeprzeć się kijkami. Tak czy inaczej, zarówno naukę narciarstwa, jak i snowboardu najlepiej rozpocznij od kilku lekcji z instruktorem. To najdroższy, ale najbardziej efektywny sposób na przyswojenie podstaw. Instruktor pomoże Ci dobrać sprzęt, zadba o Twoje bezpieczeństwo na stoku oraz zapobiegnie nabraniu niewłaściwych nawyków, których trudno będzie Ci się później oduczyć.

Wymagania podczas jazdy

Oba sporty stawiają nieco inne wymagania podczas jazdy. Snowboardzista potrzebuje większych umiejętności utrzymania równowagi oraz balansu ciałem. Przykładowo hamowanie na desce wymaga włożenia sporego wysiłku w utrzymanie stabilnej postawy. Zatrzymywanie się na nartach nie zaprzęga do pracy tak wielu grup mięśniowych, a włożoną siłę możesz przełożyć na jedną kończynę z odciążeniem drugiej. W przypadku snowboardu nie jest to możliwe. W obu sportach z pewnością przyda się ogólna sprawność fizyczna, o którą musisz zadbać jeszcze przed wyjazdem. Podczas jazdy na nartach pracują przede wszystkim mięśnie ud, pośladków i łydek, a w trakcie szusowania na desce nie tylko nogi, ale również mięśnie głębokie oraz brzucha.

Ryzyko kontuzji

Narciarstwo i snowboard nie są szczególnie kontuzjogennymi dyscyplinami, jednak warto wiedzieć o najczęściej występujących urazach. Narciarze są narażeni przede wszystkim na kontuzje kolan, które są silnie angażowane podczas zjeżdżania ze stoku. Jeśli masz problemy ze stawami kolanowymi, powinieneś zastanowić się nad wybraniem deski – obie nogi przytwierdzone są wówczas do jednej płaszczyzny, co minimalizuje ryzyko urazu. Jazda na snowboardzie jest z kolei groźniejsza dla nadgarstków i barków. Jeśli masz kłopoty z tymi stawami, odpowiedniejsze mogą być dla Ciebie narty. Kontuzjom można jednak zapobiec – a przynajmniej znacznie je ograniczyć – dzięki stosowaniu ochraniaczy i stabilizatorów.

Podsumowując, narty i snowboard trochę się między sobą różnią, ale ostatecznie najważniejsza jest aktywność na świeżym powietrzu. Niezależnie czy wybierzesz narty, czy snowboard, dostarczysz sobie adrenaliny i endorfin oraz dotlenisz organizm, dzięki czemu będziesz cieszyć się lepszym samopoczuciem i zdrowiem. Do zobaczenia na stoku!