Czym charakteryzuje się strój do windsurfingu?

Dobór właściwego ubioru jest jedną z najważniejszych kwestii, o którą trzeba zadbać, wybierając się nad wodę w celu popływania na desce. Z naszego wpisu dowiesz się, jakie są najważniejsze elementy stroju do windsurfingu, a także jakie akcesoria będą przydatne podczas zabawy na wodzie.

Pianka to podstawa

Najważniejszym elementem windsurfingowego ubioru jest pianka. Najczęściej jest ona wykonana z neoprenu, dzięki czemu jest elastyczna, a jednocześnie zapewnia dobrą ochronę przed zimnem. Wśród pianek wykorzystywanych w windsurfingu możemy wyodrębnić dwie główne grupy: ciepłe oraz letnie.

Pianki ciepłe wykonane są z neoprenu o grubości około 5 mm, dzięki czemu zapewniają wyjątkowo dobrą izolację termiczną. Używane są w zimniejszych miesiącach roku. Najczęściej są to pianki półsuche, co oznacza, że niektóre części ciała narażone są na kontakt z wodą. Jeśli dostanie się ona pomiędzy ciało a piankę, ogrzeje się, stanowiąc dodatkową warstwę ochrony przed chłodem. Pianki ciepłe mogą być powleczone stretchem lub gumą: w pierwszym przypadku będą lekkie i nie będą ograniczać ruchów, a w drugim, kosztem nieco mniejszego komfortu, zapewnią największe poczucie ciepła.

Pianki letnie przeznaczone są do stosowania w sezonie letnim, gdy temperatura powietrza i wody jest wyższa. Wykonane są z neoprenu o grubości około 2 mm. Spotykane są w różnych wariantach: z długimi rękawami i nogawkami, wyłącznie z krótkimi rękawami, a także w wersji shorty, czyli z krótkimi rękawami i nogawkami. Wbrew pozorom stosowanie pianki ma sens nawet w ciepły dzień: zabezpieczy nas ona przed słońcem, podmuchami wiatru oraz szokiem termicznym. W przypadku wyjątkowych upałów można ją jednak zastąpić zestawem składającym się z koszulki z lycry oraz piankowych spodenek.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z windsurfingiem, zamiast kupować piankę, możesz ją wynająć. Nasza wypożyczalnia sprzętu windsurfingowego w Jastarni dysponuje szeroką gamą asortymentu niezbędnego dla każdego windsurfera.

Elementy ubioru zwiększające bezpieczeństwo

Podczas uprawiania windsurfingu niezwykle ważne jest zadbanie o bezpieczeństwo – zarówno swoje, jak i innych. Podstawowym elementem ubioru, który Ci na to pozwoli, jest kamizelka asekuracyjna, która zagwarantuje ochronę przed uderzeniami przy zapewnieniu swobody ruchów dzięki plastycznym elementom na brzuchu i plecach. Przydatny może okazać dość rzadko spotykany kask windsurfingowy, który ochroni Cię przed skutkami kolizji z innym użytkownikiem akwenu czy upadku do wody po wyskoku. Rozważ również neoprenowe buty, które zabezpieczą stopy podczas pływania na wodach o nieznanym podłożu, a w zimniejsze dni zapewnią im ciepło.

W co jeszcze warto zainwestować?

Oprócz pianki i elementów asekuracyjnych warto rozważyć zabranie ze sobą kilku innych elementów ubioru oraz akcesoriów. Windsurfing uprawiamy zazwyczaj w słoneczne dni, dlatego przydadzą się okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem. W zimniejsze i bardziej wietrzne dni mogą się przydać czapka neoprenowa oraz rękawiczki. Nie chcesz stracić poczucia czasu? Zainwestuj w wodoodporny zegarek. Z kolei jeśli chcesz nagrać swoje wyczyny na desce, powinieneś zaopatrzyć się w wodoodporną kamerę.